Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Üretimi ve Tarihçesi

Kahve, Coffea ağaçlarının meyvelerinin toplanıp, çeşitli işlemlerden geçmesi ile hazırlanan lezzetli bir içecek türüne verilen isimdir. Zengin demleme yöntemleri ve farklı lezzetlendirme biçimleri bulunur. Su, süt, krema ve çeşitli tatlandırıcılar gibi ek malzemeler ile hazırlanılabilir. Soğuk Cold Brew (Soğuk Demleme Kahve) Mucizesi ve Hakkında Merak Edilenler ya da sıcak olarak tercih edilebilir. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde insan sağlığına ciddi faydaları bulunmaktadır.

Kahvenin Tarihçesi

Kahve, kökene inildiğinde ilk olarak; Etiyopya’dan Güney Arabistan’a getirilmesi sonucunda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Burada kahve çekirdekleri toz hâline gelene dek iyice eziliyor ve un hâline getirdikleri kahve çekirdekleri ile ekmek yapılıyordu. Ayrıca coffea ağacının meyvelerini kaynattıkları ve suyunu içtikleri de görülmüştür. Bunu yapmalarındaki en temel neden ise kahvenin kendine has bir şifa verici yanı olduğunu fark etmiş olmalarıdır. Bu sebeple kahveye “Sihirli Meyve” adını verdikleri bilinenler arasındadır.

  1. Yüzyıla gelindiğinde işler tamamen değişmektedir. Yemen’de yaşayan Sufi tarikatı mensupları kahve çekirdeklerini kavurup, ezmiş ve daha sonra kaynatarak farklı ve çok lezzetli bir kahve keşfetmişlerdir. Bu durum ilerleyen zamanlarda onların başlıca kahve üretici bölge hâline gelmelerini sağlayacaktı.

Kahvenin Osmanlı’ya Gelişi ve Önemi

  • Dönemin Yemen valisi İstanbul’a kahve getirdiğinde, kahve kısa sürede büyük bir ilgi gördü. Saraya “Kahvecibaşı” olarak çalışacak kişiler getirildi. Kahvehaneler açıldı. Kahve üzerine şarkılar, deyimler, şiirler üretildi. Hatta birçok örf ve adetlerin içine kahve dâhil edildi.
  • Osmanlı Devleti’nin kahveyi tanıması ve içine bu denli kattıkları anlam ve sevgi, kahvenin altın çağını yaşamasına vesile olmuştur. Çünkü Venedik tüccarlarının İstanbul’a ziyareti sırasında tanıştıkları kahve çekirdekleri, kahvenin Avrupa, Asya, Afrika kıtalarına kadar yayılmasına sebep olmuştur.
  • Zaman içerisinde de dünyanın dört bir yanında kahve plantasyonları kurulmuş ve kahve geçmişten günümüze en çok ticareti yapılan ürünlerden biri hâline gelmiştir.

Kahve Hakkında Efsaneler

  1. Etiyopya’da bir çoban, coffea ağacının meyveleri ile beslenen hayvanlarının, diğerlerine oranla daha canlı ve dinç oldukları fark etmiş. Çobanın durumu çevresindekilere anlatması ve ağacın yerini göstermesi ile Etiyopya halkı kahveyle tanışmışlar.
  2. Yine bir efsaneye göre kahveyi ilk içen kişi Süleyman’dır. Bir gezi sırasında gittiği şehirde yaşayan insanların hemen hepsinin hasta olduklarını görmüş. Cebrail meleğinin buyruğu ile hastalara kahve içirmiş ve hastaları bu sayede iyileştirmiş.
  • Etiyopyalı Sufi Şeyhi Şazili ilk kahveyi içenlerden birisidir. Gece ibadet ederken kendini yorgun hissetmemek için kahve içtiği düşünülür.

LEZZETİN BAŞLADIĞI YER BONGARDİ İLE DÜNYA KAHVELERİNİ KEŞFET!

Siz de Dünya Kahvelerini Tatmak ve Benzersiz Lezzetlerini Keşfetmek İsterseniz Trendyol, Hepsiburada ve Çiçek Sepeti`nden Tekli Paketler, Fırsat Ürünleri ve Avantajlı Setlerimize Ulaşabilir, Lezzeti Kapınıza Çağırabilirsiniz.

Lezzetin Başladığı Yer