V60 Kahve Demleme Yöntemi: Nedir? Nasıl Yapılır?

3. nesil ya da diğer bir ismi ile 3. dalga kahve ekipmanları arasında bilinen ve çok da rağbet gören kahve demleme yöntemlerinden birisidir. Taşınabilirliği ve yapımının kolaylığı sayesinde V60 Kahve Demleme Yöntemi birçok kahve ekipmanları arasından sıyrılıp günümüzün birçok evinin içerisine girmiş nadir ekipmanlardan birisi olmuştur. Bir diğer kullanışlı kahve ekipmanı French Press Hakkında Tüm Merak Edilenler

V60 Kahve Demleme Yöntemi Alman asıllı Melitta Bentz’in bulduğu bir yöntem olmasına karşın çoğumuzun aklına Japonya’da kurulan Hario firması gelir. Her ne kadar yöntemin temelini atan Bentz olsa da tekniği bugünlere taşıyan ve geliştiren Hario firması olmuştur. Hario firması (1921) önceleri ısıya dayanıklı camlar üretiyordu. Bu üretimin nedeni kimya laboratuvarları ve çeşitli tıbbi kullanımlarda ihtiyaç dâhilinde olunmasıydı. Daha sonra ülke içinde ve dışında kahveye olan ilgi firmanın dikkatini çekmiş olacak ki, üretimlerini değiştirip zaman içinde geliştirdikleri V60 Kahve Demleme Yöntemi olan konik tasarımlı ekipmanı piyasaya sürmüşlerdir. Kahve ekipmanları arasında kolay temizlenen, hafif ve elektrik ihtiyacı bulunmayan bu ürün 7’den 70’e herkesin sevdiği bir ürün hâlini almaktadır

V60 Kahve Demleme Yöntemi: Bilinmesi Gerekenler

Kahvenin en verimli halini istiyor, aradığımız tatları en kaliteli şekilde tatmak istiyorsak tercih ettiğiniz Kahvelerimiz kadar suyumuzun da önemi vardır. Bu yüzden temiz içme suyu kullanmanızı tavsiye ederim.

Suyumuzun 95 derecenin üzerinde olmaması gerekir . Eğer suyumuz 95 derecenin üzerinde ise suyumuz kahveyi yakacaktır ve ortaya istenmeyen tatlar çıkmasına neden olacaktır.

Kahvemizin gramını ve suyumuzun miktarını porsiyonlarımıza göre ayarladığımıza göre kahvemizi demlemeye geçebiliriz. Benim size tavsiyem 1/15 oranında bir kahve hazırlamanız olacaktır yani her 1 gram kahve için 15 ml su kullanılmasıdır.

Ufak ama bir o kadar önemli noktalara değindiğimize göre gelelim kahvemizi demlemeye.

V60 Kahve Nasıl Demlenir?

  • Filtre kağıdımızı güzelce yerleştiriyoruz ardından V60 ekipmanımızı fincanımızın üzerine veya bir sürahinin üzerine koyuyoruz. Daha sonra kaynamış suyumuzla filtre kağıdımızı ve setimizi iyice ıslatıyoruz ardından alt tarafa süzülen suyumuzu döküyoruz. Bu işlem kahvemizin soğumasını ve filtre kağıdımızdaki istenmeyen kokuları engelleyecektir.
  • 250 ml su için yaklaşık 16-17 gram orta derecede öğütülmüş kahve kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Öğütülmüş kahvemizi filtre kağıdımızın üzerine döküyoruz ve oluşan düzensizliği hafifçe sallayarak kahvenin tüm yüzeye eşit dağılmasını sağlıyoruz.
  • Ortalama ilk etapta 40 ml su ekliyor ardında 30 sn. kadar bekliyoruz . Bu işlem kahvemizin aromasının ve tatlarının daha çok ön plana çıkmasını sağlayacaktır.
  • Kalan suyumuzu da kağıda değdirmeden yavaşça kahvemizin üzerinde daireler çizerek döküyoruz.
  • Demleme süremizi 3-4 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlıyoruz ve kahvemiz hazır.
  • Afiyet olsun.

LEZZETİN BAŞLADIĞI YER BONGARDİ İLE DÜNYA KAHVELERİNİ KEŞFET!

Siz de Dünya Kahvelerini Tatmak ve Benzersiz Lezzetlerini Keşfetmek İsterseniz Trendyol, Hepsiburada ve Çiçek Sepeti`nden Tekli Paketler, Fırsat Ürünleri ve Avantajlı Setlerimize Ulaşabilir, Lezzeti Kapınıza Çağırabilirsiniz.

Lezzetin Başladığı Yer