Kahve Demleme Yöntemi: Chemex

Chemex, kahve içme noktalarının herhangi bir yerinde baristanın baş ucunda duran şu kum saati, deney şişesi ya da bir çeşit sürahiye benzettiğiniz son derece şık sunumlu cam şişenin asıl adıdır.

 1. Nesil Kahve Demleme Yöntemleri arasında özellikle de metropol şehirlerimizde kullanımı iyiden iyiye yaygınlaşan gözde kahve demleme yöntemi Chemex, kendine has görüntüsü ve kahveye verdiği lezzeti, başka bir dokuyla farkını ortaya koymaya devam ediyor. V60 Kahve Demleme Yöntemine çok benzetilse de esasen birbirinden oldukça farklı ekipmanlar olduğunu dipnot olarak da ekleyelim.
 • Chemex’in üzerine konulan kâğıdı (kahveye özel tasarlanmış olması sebebiyle) kahvenin yağını daha iyi tutuyor, bu sayede kahvenin lezzetini çok daha aktif ve temiz almanızı sağlıyor.
 • Her yere taşınabilirliği düşünülmüş ve hem boyutu hem de ağırlığı bu yönde tasarlanmıştır.
 • Priz gerektirmiyor oluşu Chemex’i cazip kılan diğer nedenlerden biridir.
 • 7’den 70’e herkesin kullanabileceği şekilde basit bir kullanıma sahiptir.
 • Göze hitap edecek şekilde üç farklı kalite ve duruşa sahip çeşidi bulunmaktadır.
 • Temizliği ince camı sebebi ile dikkat gerektirse de zor bir temizlik gerektirmeyen bir ekipmandır.
 • Özellikle 3-4 kişilik grupların vazgeçilmezidir.

Chemex Nasıl İcat Edildi?

En popüler Kahve Demleme Yöntemi arasında ilk sıralarda olan Chemex 1941 yılında Alman Doktor Peter Schlumbohm tarafından yapılmıştır. Peter Schlumbohm çok çeşitli kategoriler üzerinde 300’e aşkın ürünün patentine sahip ünlü ve başarılı bir bilim insanıdır. Chemex de onun en başarılı buluşları arasında yer alır. Öyle ki Chemex halen Brooklyn Müzesi, Corning Cam Müzesi ve MOMA tarafından sergilenmektedir. Sonradan söylediğine göre Peter Schlumbohm sadece bir kahve demleme yöntemi değil aynı zamanda şık bir sunum icat etmek istemiş. Amacına tam manasıyla ulaştığı günümüzde dâhi açıkça görülmektedir. Ayrıca Kahve Demleme Yöntemi olarak üç farklı şekli olan Chemix’in en çok kullanılan versiyonu ahşap tutacaklı olanıdır.

Chemex, 1943 yılında MOMA tarafından en iyi tasarım ödülü, Illinois Institute of Technology  tarafından ise modern zamanların en iyi 100 tasarımdan bir tanesi seçilmiştir.

Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir?

 • Özel filtre kâğıdı Chemex üzerine görseldeki gibi güzelce yerleştirilir.
 • Kahvemizin çabuk soğumasını ve filtre kâğıdının kahveye istemeyeceğimiz şekilde koku, aroma vesaire vermesini engellemek için kaynamış suyumuz ile filtre kâğıdımız iyice ıslanana dek döküyor ve alt tarafa süzülen suyumuzu döküyoruz.
 • Ölçü için; 250 ml suya yaklaşık 16-18 gram orta derecede öğütülmüş kahve kullanılması önerilir.
 • Kahve Demleme Yöntemi püf noktaları arasında en önemlilerinden birisi de; suyun fazla kaynamamış olmasına özen gösterilmesidir. Suyumuzu kahveye direkt olarak döktüğümüz için aşırı sıcak su kahvede bir yanma yapacak ve içimi olumsuz yönde etkileyecek bir lezzete sahip olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple fokurdayan suyumuzu yaklaşık 30-45 saniye bekledikten sonra yavaşça dökmeniz gerekmektedir.
 • Öğütülmüş kahve filtre kâğıdına dökülür. Ve kahvenin yüzeyde orantı sağlayabilmesi amaçlı hafifçe sallanır.
 • Kahvemize 30 ml kadar su ekliyoruz. Ardından 30 saniye kadar bekleyip devamını ilave ediyoruz. Suyu bir anda dökmeme nedenimiz; kahvenin aromasının daha iyi ortaya çıkması ve içimini daha lezzetli hâle getirmektir.
 • Demleme süresi kahve sertlik zevkinize göre de bağlı olmakla birlikte, maksimum 4 dakikadan fazla beklenmemesi gerekilir.
 • İçmeden önce homojen bir tat elde etmek için, kahvenizi şöyle bir sallamanızı tavsiye ederiz. Afiyet Olsun…

LEZZETİN BAŞLADIĞI YER BONGARDİ İLE DÜNYA KAHVELERİNİ KEŞFET!

Siz de Dünya Kahvelerini Tatmak ve Benzersiz Lezzetlerini Keşfetmek İsterseniz Trendyol, Hepsiburada ve Çiçek Sepeti`nden Tekli Paketler, Fırsat Ürünleri ve Avantajlı Setlerimize Ulaşabilir, Lezzeti Kapınıza Çağırabilirsiniz.

Lezzetin Başladığı Yer