Moka Pot: En Lezzetli Kahvelerin Sırrı

Moka pot, aslında en basit ve minimal tabiri ile, evlerimizde kullandığımız Türk kahvesi cezvelerinin İtalyan versiyonlarıdır. Birçok İtalyanın evinde hâlen Moka Pot bulunmaktadır. Ocak üstü espresso yapmaya yarayan oldukça kullanışlı ve basit bir kahve demleme ekipmanı olarak açıklanılabilir.

Moka Pot’u 1933 yılında dönemin ünlü mucitlerinden olan Luigi de Ponti icat etmiş daha sonra Alfonso Bialetti markası bu çok beğenilen ekipmanın üzerinde ufak değişiklikler yaparak (bugünkü hâline getirmiş) üretimini yapmaya başlamıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında hızla yayılmış ve Avrupalıların kopya üretimleri sayesinde de tüm şöhreti ile günümüze kadar gelmiştir.

Moka Pot ismini Yemen’de (kahve türüne de ismini veren) Mocha’dan aldığı söylenilir.

2 kişilik, 4 kişilik, 6 kişilik espresso yapabileceğiniz boyları (Express, Brikka, Musa) mevcuttur.

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Moka Pot, Kahvenin konulduğu bir üst bölme, huni şeklinde filtre ve silindir şeklinde görünen bir alt bölmeden oluşur.

  • Moka Pot’unuzu alt ve üst bölümlerinden tutarak çevirin.
  • Açıldığında ortaya çıkan huni şeklindeki filtreyi ayırın. Ve açılan silindir şeklindeki alt bölmeye işaretlendiği yere kadar sıcak su ekleyin.
  • ( Kahve soğuk su ile yapılırsa ateşte daha uzun süre kalacağı için kahvenin yanma, dolayısıyla aromalarının bozulma olasılığı yüksektir. Bu sebeple sıcak su olmasına özen gösteriniz.)
  • Moka Pot Filtre bölmesine kahvenizi eklerken aşırı baskı uygulamamaya özen göstermelisiniz. Ağzına kadar kahve doldurduktan sonra bir kaşık yardımı ile yine çok fazla bastırmadan sadece kahvenin filtreye tam oturduğundan emin olacak kadar üzerini düzleyin. Fazla kahveyi üzerinden alın.
  • Daha sonra Moka Pot cezvenizi birleştirin. Filtrenin ve contasının düzgün şekilde yerleşmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ocağınızın en küçük bölmesini en kısık ayara getirip Moka Pot’u ocağın üzerine alın.
  • Üst bölmeden yavaş yavaş kahve gelmeye başlayacak. Kahve bitip su kabarcığı gelmeden alıp servise sunmanızı önerilir. İpucu; Kahve kaynamaya başladığı an ocaktan çekerseniz kahve oluşan sıcaklıkta yanmadan tüm aromaları ile pişmeye devam edecektir.
  • Dilerseniz espressonuza süt ısıtıp ekleyebilirsiniz fakat moka pot silindir şeklindeki alt bölmesine su yerine süt konulamamaktadır. Afiyet Olsun.

Moka Pot Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Moka Pot asla makinede yıkanmaz. Temizliğinde deterjan kullanılmaz. İtalyanlar cihazın deterjanla temizlenmesi sebebiyle kahve yaparken aromasının bozulacağına inanıyor bu sebeple yalnızca gövdesini tamamen parçalara ayırdıkları cihazı su ve bez ile temizliyorlar.

Moka Pot kahve hazırlarken su sızdırıyorsa contasının yenilenme vaktinin geldiğine işarettir. Moka Pot’ların contalarının genel olarak senede bir değişmesi önerilir.

LEZZETİN BAŞLADIĞI YER BONGARDİ İLE DÜNYA KAHVELERİNİ KEŞFET!

Siz de Dünya Kahvelerini Tatmak ve Benzersiz Lezzetlerini Keşfetmek İsterseniz Trendyol, Hepsiburada ve Çiçek Sepeti`nden Tekli Paketler, Fırsat Ürünleri ve Avantajlı Setlerimize Ulaşabilir, Lezzeti Kapınıza Çağırabilirsiniz.

Lezzetin Başladığı Yer